کد خبر: 3988403
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۰
درحالی این روز‌ها انتخاب برخی افراد به عنوان خادم‌القرآن مورد نقد وارد می‌شود که با نگاهی به آگهی ثبت انجمن خادمان قرآن در می‌یابیم اعتبار اعضای هیأت مدیره و مدیرعامل انجمن سال 1398 به پایان رسیده است.

فعالیت هیأت مدیره و مدیرعامل انجمن خادمان قرآن قانونی نیست + سندبه گزارش ایکنا، فارس نوشت: این روز‌ها در حالی انتخاب خادمان قرآن کریم مورد نقد اهالی قرآن و رسانه‌ها قرار گرفته است که دوشنبه شب، محمدرضا پورمعین، مسئول انجمن خادمان قرآن نکاتی را در شبکه قرآن و معارف سیما بیان کرد که این نکات، جای تأمل دارد.

اساسنامه‌ای که دوسال از تصویبش می‌گذرد، اما ثبت نشده است

از جمله موضوعات مطرح شده توسط مسئول انجمن خادمان قرآن، موضوع ثبت اساسنامه‌ انجمن خادمان است که پاسخ وی این بود: کار ثبت، امری زمان‌بر است. در حالی این نکته مطرح شد که وی گفت: کار ثبت ممکن است چندماه طول بکشد. موضوع این است که اساسنامه تدوین شده سال ۱۳۹۸ به تصویب مجمع خادمان قرآن رسیده و از این موضوع دو سال می‌گذرد. با فرض اینکه ثبت اساسنامه ۲ یا ۳ ماه هم طول بکشد، چنین توجیهی برای ثبت نشدن اساسنامه نه تنها قابل قبول نیست، بلکه خنده‌دار به نظر می‌رسد.

اما موضوع اصلی گزارش ما هیچ‌کدام از این نکات نیست، بلکه موضوع اصلی نداشتن وجاهت قانونی اعضای هیأت مدیره و مدیرعامل این انجمن است.

مهلت قانونی هیأت مدیره و مدیرعامل تا سه سال پس از ثبت در تاریخ ۲۳ آبان ۹۵

با نگاهی به روزنامه رسمی کشور، اولاً انجمن خادمان قرآن در قالب مؤسسه غیرتجاری به ثبت رسیده است. این کار ۲۳ آبان‌ماه سال ۱۳۹۵ با نامه معاون وقت قرآن و عترت وزارت ارشاد انجام شده و اعضای هیأت مدیره، مدیرعامل و بازرسان انجمن به مدت سه سال برای این امر منصوب شدند و باید در این مدت، مجمع انجمن تشکیل و اعضای هیأت مدیره، مدیر‌عامل و بازرسان انجمن انتخاب و نهایتاً سه سال پس از ثبت مؤسسه انجمن خادمان قرآن یعنی در سال ۱۳۹۸ مجدداً انجمن به ثبت می‌رسید.

تصویب اساسنامه در سال ۱۳۹۸ بدون انجام ثبت

اما موضوع انتخاب هیأت مدیره و مدیر‌عامل جدید در مجمع سال ۱۳۹۸ به هیچ‌وجه مطرح نشد و تنها اساسنامه بود که به تصویب رسید، اما اساسنامه هم ثبت نشده است.

با این توضیحات، فعالیت اعضای هیأت مدیره، مدیر‌عامل و بازرسان اصلی و علی‌البدل انجمن خادمان قرآن قانونی نیست و این افراد باید دوباره انتخاب شوند و اسامی اعضای جدید در سازمان ثبت شرکت‌ها به ثبت برسد.

فعالیت هیأت مدیره و مدیرعامل انجمن خادمان قرآن قانونی نیست + سند

*آگهی روزنامه رسمی مبنی بر ثبت انجمن خادمان قرآن و مهلت سه ساله هیأت مدیره و مدیرعامل*

در حالی که فعالیت اعضای هیأت مدیره و مدیرعامل انجمن خادمان قرآن کریم قانونی نیست، این افراد کماکان در رأس امور قرار دارند و به گفته مسئولان برخی مجامع تخصصی انتخاب خادمان بیشتر توسط همین افراد انتخاب و معرفی می‌شوند. یکی از این افراد، مسئول مجمع هنرمندان بود که دوشنبه شب به این موضوع اذعان کرد.

انتخاب دبیر‌کل طبق اساسنامه جدید/ مجمع کسی را انتخاب نمی‌کند

جالب اینجاست که در اساسنامه مجمع خادمان قرآن، موضوع انتخاب مدیرعامل مطرح نیست و باید دبیرکل انتخاب شود. درباره فرایند انتخاب دبیرکل انجمن خادمان قرآن هم چنین آمده است که مسئولان مجامع تخصصی باید شورای مرکزی تشکیل دهند و در این شورا سه گزینه را برای تصدی پست دبیر‌کلی انتخاب و آنها را به هیأت امنا معرفی کنند.

تعطیلی شورای مرکزی و هیأت امنای انجمن خادمان قرآن

این بند از اساسنامه کار انتخاب افراد را بسیار راحت می‌کند، زیرا هشت مجمع تخصصی در انجمن خادمان قرآن کریم تعریف شده که مسئولان این مجامع باید با تشکیل شورای مرکزی مسئول اصلی انجمن را انتخاب کنند. البته منطقی این است که مجمع انجمن خادمان برگزار و در آنجا انتخابات برگزار شود. با این حال تاکنون جلسه شورای مرکزی هم تشکیل نشده و تقریباً همه چیز معلق مانده است. همچنین هیأت امنای انجمن هم تاکنون جلسه‌ای برگزار نکرده‌اند.

به این ترتیب هیأت مدیره و مدیرعامل سابق با وجود اینکه اعتبار فعالیت‌شان از دو سال پیش به پایان رسیده، کماکان تصمیم‌گیرنده همه موضوعات اصلی و فرعی انجمن خادمان قرآن هستند و انتخاب‌های آنها هم اعتراض فعالان قرآنی را در پی داشته است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: