کد خبر: 3988534
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۱
اظهارات نماینده کارگروه هنرمندان انجمن خادمان قرآن درباره بیست و ششمین دوره انجمن خادمان قرآن واکنش‌هایی را برانگیخته است.

به گزارش ایکنا، تسنیم نوشت: بیست‌وششمین مراسم تجلیل از خادمان قرآن‌ کریم در حالی چهارم مردادماه و در واپسین روزهای کاری دولت دوازدهم برگزار شد که با انتقادات جامعه قرآنی از عملکرد انجمن خادمان قرآن و مجموعه معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همراه شد.

رویدادی که برپایی هر ساله آن در ماه مبارک رمضان و با حضور رئیس‌جمهور از افتخارات و دستاوردهای مهم قرآنی کشور محسوب می‌شود، در این دوره، رئیس‌جمهور میزبانی این مراسم را نپذیرفت و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به‌عنوان بالاترین مقام دولتی در این مراسم حضور یافت. عدم شفافیت در انتخاب 12 برگزیده این دوره و به‌ویژه حضور معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در لیست انتخابی، گلایه‌های جامعه قرآنی را در پی داشت.  

پس از نقدهای وارده به این رویداد، محمدرضا پورمعین، دبیر انجمن خادمان قرآن‌کریم از طریق ارتباط تلفنی با برنامه زنده تلویزیونی مصباح شبکه قرآن و معارف سیما به بخشی از سؤالات و حاشیه‌های به وجود آمده پاسخ داد.

پورمعین در این برنامه درباره نحوه انتخاب چهره‌های برگزیده اینگونه گفت که انجمن خادمان قرآن‌ کریم صرفاً پیشنهاددهنده اسامی خادمان قرآن است و تأییدکننده نهایی مراجع بالادستی‌اند.

وی اظهار کرد که همه انتخاب‌‌ها از دریچه کارگروه‌های تخصصی صورت می‌گیرد. عوامل برنامه پس از گفت‌وگو با پور‌معین به سراغ عباس صالح‌مدرسه‌ای، نماینده کارگروه هنرمندان انجمن خادمان قرآن رفتند.

وی در ارتباط تلفنی با این برنامه، از نحوه انتخاب برخی افراد انتقاد کرد و گفت: یکی از انتقاداتی که به انجمن خادمان وارد می‌شود، این است که شفافیت در نحوه انتخاب افراد از بین رفته است. در جلسه‌ای که عمداً از من دعوت به عمل نیامد، لیست را تغییر دادند.

صالح مدرسه‌ای اضافه کرد: انتخاب افراد در انجمن خادمان قرآن، همواره به این صورت بوده که لیست پیشنهادی به کارگروه هنرمندان ارسال می‌شد و انتخاب آنها بر اساس سوابق و امتیازات به دست آمده صورت می‌گرفت، اما این ضوابط در این دوره وجود نداشت.

نماینده کارگروه هنرمندان انجمن خادمان قرآن با بیان اینکه اجتهادشان غیرکارشناسی است، گفت: امسال برخی از آقایان آنچه خودشان می‌خواستند از صندوق انتخاب بیرون آمد و افراد صاحب‌‌ حق کنار گذاشته شدند. البته پس از انتقادات، فرافکنی کردند و توجیهاتی هم آوردند. باعث تأسف این است که گناه خودشان را نیز به گردن وزارت ارشاد و معاونت قرآنی وزارت ارشاد انداختند.

اظهارات صالح مدرسه‌ای در این برنامه، باعث شد تا حاشیه‌های بیست و ششمین دوره مراسم خادمان قرآن کریم پیچیده‌تر از قبل شود و ابهامات و سؤالاتی را برای جامعه رسانه‌ای و فعالان قرآنی پدید آورد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: