کد خبر: 3996593
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۷:۴۱
پاک‌آیین:
کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به تحولات افغانستان گفت: به نظر من موضع جمهوری اسلامی تا کنون دقیق، هوشمندانه و با اشراف بر همه جوانب امر بوده و به نظر می‌رسد دولت ایران سعی دارد بدون تعجیل و با بررسی دقیق اوضاع افغانستان، در نهایت موضع نهایی خود را اعلام کند.

محسن پاک آیین کارشناس مسائل بین‌الملل

محسن پاک‌آیین، کارشناس ارشد مسائل بین‌الملل و سفیر پیشین کشورمان در جمهوری آذربایجان و تایلند در گفت‌وگو با ایکنا، با اشاره به اوضاع افغانستان و اعلام کابینه امارت اسلامی که منجر به واکنش‌های مختلفی شده، اظهار کرد: وقایع افغانستان را باید با دقت بررسی کرد و متوجه پیچیدگی‌های تحولاتی که در این کشور رخ می‌دهد، بود.

پاک‌آیین افزود: به نظرم لیست کابینه‌ای که طالبان اعلام کرد، بسیار هوشمندانه بود، چرا که عنوان سرپرست را برای همه مقامات انتخاب کرد و در واقع به این مقامات رسمیت دولتی نداد به این شکل که مثلاً آقای آخوندزاده یا آقای آخوند را به عنوان سرپرست وزرا اعلام کرد و بعد آقای عبدالغنی برادر را به عنوان معاون سرپرست و بعد وزرا را به عنوان سرپرست وزارتخانه‌ها که به این معناست که دولتی که تأسیس کرده یک دولت موقت و قابل تغییر است. در اظهارات سخنگوی طالبان هم بود که سعی خواهند کرد با تشکیل شوراهایی نظرات مردم را هم بگیرند و در واقع طبق نظر مردم دولت را تشکیل دهند.


بیشتر بخوانید:


وی اظهار کرد: در حال حاضر دولت افغانستان در حال گذار است و باید صبر کرد و دید که طالبان چه سیاستی را اجرا می‌کند. تا امروز در اظهار و بیان به نظر می‌رسد مواضع خوبی اتخاذ کرده است و اما اینکه آیا در مرحله عمل هم این مواضع را همان طوری که بیان می‌شود، اجرا می‌کند، باید صبر کرد و دید، لذا نباید پیش‌داوری کرد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل در پاسخ به این پرسش که با توجه به تشکیل این دولت انحصاری و از سویی دیگر فراهم‌کردن زمینه دخالت پاکستان در افغانستان، جمهوری اسلامی چه رویکردی باید اتخاذ کند؟ اظهار کرد: موضع جمهوری اسلامی ایران تا کنون به نظر من دقیق، هوشمندانه و با اشراف بر همه جوانب امر بوده و به نظر می‌رسد دولت ایران سعی دارد بدون تعجیل و با بررسی دقیق اوضاع افغانستان، در نهایت موضع نهایی خود را اعلام کند.

وی تصریح کرد: مواضعی که ما به آن معتقد هستیم در بیانات رهبر معظم انقلاب روشن شده است؛ اینکه در وهله اول آنچه برای ما مهم است، این است که دولتی که در افغانستان تشکیل می‌شود حتماً مبتنی بر آرای مردم و مورد پذیرش مردم باشد و از سویی ما نیز بر اساس نحوه رابطه‌ای که آنها با ما ایجاد خواهند کرد، با آنها رابطه ایجاد خواهیم داشت.

سفیر پیشین کشورمان در جمهوری آذربایجان یادآور شد: در حال گروه طالبان که دورانی‌ها هستند و امروز به قدرت رسیده‌اند، اعلام کرده‌اند که سیاست‌های تند و غیر اصولی خود را تغییر داده‌اند و به دنبال تشکیل دولت منطبق با معیارهای انسانی و بین‌المللی هستند و تلاش‌ دارند به همه اقوام اجازه فعالیت بدهند، دولت فراگیر تشکیل دهند، سهم همه اقوام را بدهند، با بقیه اقوام از جمله شیعیان، تاجیک‌ها و ازبک‌ها ارتباط خوبی برقرار کنند و امنیت مرزها را تأمین کنند که اگر این اتفاقات رخ دهد، می‌توان به تغییر آن‌ها امیدوار بود.

وی در پایان با بیان اینکه ما باید با دقت تحولات افغانستان را رصد و تصمیم درست را اتخاذ کنیم، اظهار کرد: فعلاً باید نگاهمان به این دولت نگاه به یک دولت موقت باشد و بدانیم که افغانستان در مسیر گذار است و صبر کنیم و ببینیم این مسیر چگونه طی می‌شود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: