کد خبر: 3997538
تاریخ انتشار: ۲۳ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۸
وزیز ارشاد در نخستین آیین سه‌شنبه‌های تکریم:
وزیز ارشاد در نخستین آیین سه‌شنبه‌های تکریم گفت: موضوع دفاع مقدس، تخصصی است که ما در مکتب انقلاب اسلامی آن را به عنوان یک چتر به حساب می‌آوریم که همه فعالیت‌های ما باید در زیر آن قرار بگیرد.
رویکرد فرهنگ شهادت در وزارت ارشاد/ جشنواره حاج قاسم سلیمانی راه‌اندازی می‌شودبه گزارش ایکنا به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نخستین آیین مرحله دوم طرح سه‌شنبه‌های تکریم با نگاه شکوه مادری صبح امروز 23 شهریور با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در محل وزارتخانه برگزار شد.
 
اسماعیلی در این آیین گفت: افتخار می‌کنم در ایام آغازین فعالیت خود در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم تکریم خانواده شهدای استان کرمان حضور می‌یابم و امیدوارم خداوند به همه ما در پیمودن مسیر شهدای بزرگ کشور توان و قدرت عنایت فرماید. یاد شهید این محفل که با نام وی مزین شده، شهید جهانگیر صدقی را گرامی می‌دارم و از خداوند منان مسئلت می‌کنم روح او را با فرمانده شهیدش حاج قاسم سلیمانی محشور و در جوار حضرت اباعبدالله الحسین(ع) میهمان کند.
 
وی با اشاره به سخنان مادر شهید جهانگیر صدقی ادامه داد: از صحبت‌های کوتاه و دلنشین این مادر شهید که با صفا و سادگی بیان شد، استفاده می‌کنم. همه ما مرهون مادران شهیدان هستیم که ابراهیم‌وار، اسماعیل‌های خود را به سوی شهادت رهنمون کردند و این انقلاب بزرگ حاصل خون‌های شهدای پرفضیلت و ایثار مادران و پدران آنهاست. به مادران آنها، به ویژه مادر این شهید عزیز درود می‌فرستم و بر دستان آنها از دور بوسه می‌زنم.
 
اسماعیلی با تأکید بر برگزاری طرح سه‌شنبه‌های تکریم تصریح کرد: با حضور در گلزار شهدا حس ایمان قوی و قدرتی به ما منتقل می‌شود که ما را منسجم برای پیمودن راه شهدا می‌کند. ایثار و شهادت ویژگی اصلی انقلاب اسلامی است و امام خمینی(ره) به عنوان بنیانگذار این انقلاب و رهبری معظم انقلاب ادامه‌دهنده این راه هستند و سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و امثال او این راه را زنده نگه داشته‌اند.
 
وی با اشاره به برخی از فعالیت‌ها و مأموریت‌های وزارت ارشاد ادامه داد: ما مأموریتی جز انجام آرمان‌های انقلاب اسلامی که با خون شهیدان امضا شده است، نداریم و کار‌هایی که انجام می‌شود با نگاه وظیفه است و باید همه مأموریت‌ها در راستای احیای این مسیر قرار بگیرد. دولت مردمی نیز گامی را در مسیر تحقق اهداف انقلاب و شهدا برمی‌دارد. یکی از مأموریت‌های اصلی ما در همه بخش‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توجه به فرهنگ شهادت و حمایت از آرمان‌ها و فرهنگ مقاومت و استکبارستیزی است که باید در این مسیر قرار بگیریم. 
 
سینما به تحکیم فرهنگ شهادت بپردازد
 
اسماعیلی با اشاره به برخی اقدامات حوزه سینمایی و همچنین فعالیت‌های نمایشی، هنر‌های تجسمی و... تأکید کرد: سینما باید به تحکیم فرهنگ شهادت بپردازد. همچنین تئاتر و هنر‌های تجسمی، حوزه اطلاع‌رسانی، رسانه و ... باید در خدمت تحقق اهداف فرهنگ شهادت قرار بگیرد. سینما باید هنر پاک انقلابی و ایثارگری‌ها، شهادت و مرارت‌هایی که پدران و مادران شهدا متحمل شده‌اند را به تصویر بکشد. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دوره جدید تلاش می‌کند همه امکانات خود را بسیج کند تا در مسیر تولید محتوا در این زمینه قرار بدهد و از تمامی اهالی فرهنگ هنر و رسانه می‌خواهم در این مسیر به این وزارتخانه کمک کنند.
 
وزیر ارشاد با یادآوری بخشی از سخنان خود در مجلس شورای اسلامی افزود: در پیشگاه نمایندگان مجلس شورای اسلامی وعده دادم که به زودی از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، جشنواره شهید حاج قاسم سلیمانی راه‌اندازی می‌شود که در دستور کار قرار دارد و به زودی این وعده را محقق خواهیم کرد.
 
اسماعیلی در ادامه با اشاره به برخی اقدامات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه فرهنگ شهادت ادامه داد: در گذشته اقدامات و کار‌های خوبی در این زمینه شده و در دوره جدید نیز به صورت ویژه به موضوع فرهنگ شهادت پرداخته می‌شود. درحوزه نمایشی و حوزه‌های فرهنگ و هنر به این بخش خواهیم پرداخت. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از موضوعات و آثار این حوزه حمایت می‌کند.
 
عضو کابینه سیزدهم درباره نگاه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه سینمای انقلاب و دفاع مقدس در دوره جدید فعالیت‌های این وزارتخانه گفت: موضوع دفاع مقدس، تخصصی است که ما در مکتب انقلاب اسلامی آن را به عنوان یک چتر به حساب می‌آوریم که همه فعالیت‌های ما باید در زیر آن قرار بگیرد. بنابراین می‌توانیم فرهنگ و ارزش‌های مکتب شهادت را ادامه دهیم و امیدواریم در چهار سال آینده برنامه‌ها و اتفاقات جدیدی در این زمینه انجام پذیرد. وزارت ارشاد، وزارت فرهنگ و ارشاد انقلاب اسلامی است و با همه وجود در خدمت اهداف انقلاب هستیم و از همه هنرمندان و اهالی فرهنگ که در این موضوع دارای آثاری هستند حمایت می‌کنیم.
 
فیلم‌های ارزشی در راه جشنواره فیلم فجر
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به روند برگزاری جشنواره آینده فیلم فجر ادامه داد: از جزئیات روند این جشنواره در دوره آینده مطلع هستم و با مسئولان مرتبط جلسه داشته‌ام. بر اساس گزارش‌هایی که رسیده پیش‌بینی من این است فیلم‌های خوب و ارزشی برای جشنواره آینده به نمایش درخواهد آمد. البته در کنار سایر همه آثاری که اهالی فرهنگ و هنر آماده می‌کنند، باید بدانیم این کار‌ها قبل از سیاست‌گذاری دوره جدید اتفاق افتاده، ولی بررسی‌ها نشان می‌دهد در همین زمان هم کار‌های خوبی در راه است. 
 
وی ادامه داد: از مسئولان فعلی این جشنواره خواسته‌ام بدون کمترین فوت وقت و کمترین رخوتی، فعالیت‌های خود در این زمینه را ادامه بدهند و با انتصاب دبیر جدید این جشنواره نیز مسیر جشنواره به لحاظ اجرایی و محتوایی در مسیر روشنی قرار خواهد گرفت.
 
اسماعیلی با اشاره به مسئله معیشت اهالی فرهنگ و هنر و رسانه با توجه به شروع کرونا گفت: حوزه تئاتر، سینما و سایر فعالیت‌های فرهنگی و هنری متاثر از شیوع ویروس کرونا است. در روز ملی سینما با موافقت رئیس جمهوری محترم، پیشنهاد بسته حمایتی را در اختیار صندوق اعتباری هنر قرار دادیم. همکارانم در بخش‌های مختلف در چارچوب مشخص آماده گفت‌وگو با اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه هستند و اولین گفت‌وگو با هنرمندان حوزه تجسمی خواهد بود. برنامه گفت‌وگو با اصحاب فرهنگ هنر و رسانه را از استان‌ها آغاز کردیم و همه اصناف هنری سخنان خود را بیان کردند. با همه بخش‌ها در همه استان‌ها این جلسات وجود دارد و من در هر سفر استانی که خواهم داشت خود را مکلف به گفت‌وگو با اصحاب فرهنگ هنر و رسانه می‌دانم.
 
تکریم ۳۶ هزار خانواده شهید در سه‌شنبه‌های تکریم
 
حجت‌الاسلام والمسلمین حبیب‌رضا ارزانی رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در این آئین با تسلیت سالروز شهادت امام حسن مجتبی(ع) اظهار کرد: شهید جهانگیر صدقی بیسیم‌چی حاج قاسم سلیمانی در دوران دفاع مقدس بود و آرزوی شهادت داشت. 
 
وی با اشاره به نگاه ویژه وزیر ارشاد به توسعه و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، بیان کرد: طرح سه‌شنبه‌های تکریم در فصل دوم به تکریم مادران شهدا با عنوان شکوه مادری اختصاص دارد. زیرا نقش بانوان در جامعه اسلامی بسیار اثرگذار و پررنگ است. همچنین زنان و مادران در تمدن‌سازی نوین اسلامی، نقشی مهم و بی‌بدیل دارند و این نقش از تأثیر مردان بیشتر نباشد، کمتر نیست.
 
حجت‌الاسلام ارزانی ادامه داد: در فصل اول از طرح ملی سه‌شنبه‌های تکریم از خانواده ۳۶ هزار و ۷۲۶ شهید با همکاری ستاد‌های فهما در استان‌های مختلف در یک سال گذشته تقدیر و تکریم شد. با همکاری بنیاد شهید نیز سه کار فاخر در حوزه شهدای عشایر و روستا تولید کرده‌ایم.
 
در پایان این آئین از مادر، پدر و برادر جانباز شهید، جهانگیر صدقی تجلیل و قدردانی شد.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: