کد خبر: 4006580
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۰
محفل انس با قرآن همزمان با هفته وحدت در مؤسسه فرهنگی قرآن و عترت نورالکوثر شهر دوراهک شهرستان دَیِرِ برگزار شد.

محفل انس با قرآن در «دوراهک» برگزار شدبه گزارش خبرنگار افتخاری ایکنا، محفل انس با قرآن به همت مؤسسه فرهنگی قرآن و عترت نورالکوثر شهر دوراهک شهرستان دَیِرِ، ۲۷ مهرماه ویژه بانوان، با حضور محمد انگشبه، حافظ‌ کل قرآن‌ و جمعی ار قاریان و حافظان کلام وحی به‌مناسبت هفته وحدت و گرامیداشت سالروز ولادت حضرت محمدمصطفی(ص) و برگزار شد.

محمد انگشبه در این محفل قرآنی با بیان اینکه امروز جامعه تشنه معلومات قرآنی است، اظهار کرد: تلاش برای احیای سنت و فرهنگ قرآنی در جامعه ضروری است و خدمت به قرآن کریم و عترت رسول‌الله(ص) ارزشمندترین کار است.

حافظ‌کل قرآن‌ کریم با بیان اینکه گرچه نعمت‌های الهی از سوی خداوند تبارک و تعالی بدون دعا نیز اعطا می‌شود ولی دعا یکی از راه‌های تربیت الهی است، افزود: نعمت‌ها و امدادهای الهی را در روزهای سخت فراموش نکنیم، چراکه یاد نعمت‌های الهی، روحیه شکرگزاری و شجاعت را در انسان بالا می‌برد.

رموز نصرت و امدادهای غیبی در آیات

انگشبه با تأکید بر نص آیات کتاب آسمانی مسلمانان، بر اینکه امدادهای غیبی وقتی تحقق پیدا می‌کند که آنچه را خداوند در ظاهر به ما داده است به‌کار گرفته باشیم، گفت: با اراده و امداد الهی، در برابر دشمن مسلح و انبوه هم می‌توان آرامش داشت و آرام خوابید، و اگر خدا نخواهد «إِذْ یُغَشِّیکُمُ النُّعٰاسَ أَمَنَةً مِنْهُ» در بهترین باغ‌ها و شرایط، نه خوابی هست و نه آرامشی. خداوند بر اهل ایمان، آرامش و سکینه نازل می‌کند و بر کافران دلهره و وحشت مستولی می‌کند، زیرا دل‌ها به‌دست خداوند است، آرامش و اضطراب هم از اوست.

وی با بیان اینکه در آیات آسمانی قرآن‌ کریم قهر و خشم الهی، نتیجه سرکشی و طغیان است و بدون دلیل و بی‌حساب نیست، ادامه داد: گرایش‌ها و انگیزه‌های انسان در سرنوشت او و دریافت رحمت و یا عذاب الهی، تأثیر به‌سزایی دارد. قدرت و امکانات، به تنهایی عامل آرامش نیست. از سنت‌های خداوند آن است که هر که با حق در افتد، نابود شود تا کافران استکباری و ظالمان مستبد نظام سلطه در طول تاریخ بدانند که قهر و خشم الهی، نتیجه سرکشی و طغیان است و بدون دلیل و بی‌حساب نیست.

انگشبه بیان کرد: نصرت از سوی خداوند است ولی به‌کارگیری فنون و تاکتیک‌های نظامی و سیاست جنگی هم لازم است. پیروزی مؤمنان، تنها به ابتکار، طرح نظامی، سلاح و نفرات آنان و یا به خاطر فرشتگان نیست بلکه اصل، اراده و خواست پروردگار یکتاست؛ چنانچه گاهی به خواست خداوند گروه اندکی از مؤمنان بر گروه زیادی از دشمنان پیروز می‌شوند.

یادآور می‌شود، در این محفل انس با قرآن از حافظان کل قرآن، حافظان ۱۵ جزء اول قرآن، حافظان پنج جزء اول قرآن، و کودکانی که جزء 30 قرآن را حفظ بودند، پرسش‌هایی از سوی محمد انگشبه، حافظ‌ کل قرآن‌ مطرح شد و در پایان به شش نفر از دختران نوجوان پایتخت قرآنی ایران که پاسخ سریع و صحیح دادند، با اعطای هدایایی از سوی زینب دوراهکی، مدیر مؤسسه فرهنگی قرآن وعترت نورالکوثر شهر دوراهک تجلیل شد.

حامد فکوری

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: